Çocukla Seyahatte Olmazsa Olmaz İlk 10 !

 

Bir blogger olarak sıkı bir blog okuyucusuyum da aynı zamanda.
Geçenlerde konusu çocuklarla seyahat olan bir bloga rastladım. Biraz karıştırınca hem seyahat ettikleri yerlerin sayısından hem de çocuğun yaşından çocukla seyahatte daha yolun başında olduklarını anladım. Dedim, benim bunca yıllık tecrübem var. Biraz ahkam kesmek benim de hakkım artık. Üstelik öyle uslu, annesinin babasının elini bırakmadan tıpış tıpış yürüyen, yatırdığın yerde uyuyan bir bebek/çocuk da değil hani bizimkisi. Bu açıdan bakınca ahkam kesmeyi de kendime hak görüyorum açıkçası.

Aslında çocukla seyahatin çok kompleks bir yapısı var. Nereye gittiğiniz, hangi taşıt aracını kullanacağınız, tek başınıza mı yoksa diğer ebeveyn ile birlikte mi gideceğiniz, kaç günlük bir seyahat olacağı, çocuğunuzun günlük rutininin nasıl olduğu, sizin nasıl ebevenyler olduğunuz bunlar hep tek tek analiz edilip bir potada eritilmesi ona göre plan ve organizasyonu yapılması gereken şeyler.
Ama toparlayacak olursak, yukarıda saydığım değişkenlerden bağımsız olarak bazı temel gereklilikleri var bebekle ve/veya çocukla seyahatin.
gezentiailesinin 4 yıllık annesi olarak işte bence olmazsa olmaz ilk 10:
go site 1- Seyahat sever ebeveynler olmak.
Gezmeyi çok sevmeniz lazım. Kendiniz olmasanız bile ruhunuzun gezgin olması gerekiyor. Seyahatten aldığınız keyfin zahmetine katlanmaktan daha büyük  olması lazım. Aksi halde onca şeyi bir araya getirip, o kadar yorgunluğa kesinlikle katlanamazsınız.
buy prednisone online canada 2- Rahat ve esnek mizaçlı olmalısınız.
Pimpirikli ve takıntılıysanız seyahat sizin için işkenceden farksız olur. Çünkü çocuklu hayat zaten sürprizlerle doludur. Çocukla seyahate çıkıyorsanız, sürprizler ve sizin planlamadığınız gelişmeler kaçınılmazdır. Bunlara tahammüllü olmanız gerekir.
http://oceanadesigns.net/robots.txt 3-Organizasyon ve öngörü kabiliyetiniz yüksek olmalı.
Bir iş yaparken diğerini unutuyorsanız, bir adım sonrasını öngöremiyorsanız. Çocukla seyahatte işiniz çok zor. Bir kaç denemeden sonra çocuklar büyüyene kadar ara verelim en iyisi demeniz kaçınılmaz. Çünkü çocukla seyahat pek hata kabul etmez. Yanınıza almanız gereken bir eşyayı almadıysanız veya örneğin tuttuğunuz odayı konfirme etmediyseniz mesela çoluk çocuk rezil olmanız işten bile değil.
4- Eşinizle uyumlu olmalısınız.
Eğer ailecek seyahat ediyorsanız eşinizle uyumlu olmanız ve işleri bölüşmeniz şart. Aksi halde keyif almak bir yana bir daha ev dışında bir yere gitmemeye yemin etmeniz işten bile değildir. Örnek verelim, diyelim ki jet lag den dolayı uykusuz ve yorgunsunuz. Ama çocuklar ve bebekler saat farklarına çok daha kolay adapte olduğundan sizin kadar yorgun ve uykusuz olmazlar. Bu durumda biriniz uyur-dinlenirken diğeriniz çocukla ilgilenmelidir. Biriniz seyahatinizin lojistik planlamasını yaparken diğeriniz eşyalar, ilaçlar, yiyecekler gibi konuları üstlenmeli.
5- Bebek arabası nam-ı diğer Puset.
Yukarıdaki 4 ön şarttan sonra daha eşyalar, alet edavat kısmına geldik.  Buradaki olmazsa olmaz ilk eşya kesinlikle pusettir. Bebeğiniz henüz yürümüyorsa zaten yoruma hiç gerek yok. Pusetsiz olmaz. Ama yürüyen bir çocuğunuz varsa, özellikle turistik seyahatler bir yerden bir yere yürümeyi gerektireceğinden çocuğunuz bir süre sonra yürümekten yorulacak, kucağa almanızı vs isteyecektir. Bizim kız gibi artık 20 kilo sınırını geçmiş kocaman bir çocuksa kucak seçeneği pek  mantıklı değil. O nedenle bence pusetler 4-5 yaşlarında bile elzem. Pusetin varsa yağmurluğunu da alın. Yoksa pusete bir yağmurluk alın. Bu da en az puset kadar önemli. Yağmurluk, yağmurdan, soğuktan ve rüzgardan sizi korur. Londra’da bizim için öyle olmuştu. Mümkünse puseti en hafif ve en sağlam olanından seçin. Hafif olsun, çünkü pusetle, üstelik bebeğiniz içindeyken bile merdiven inip çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Taşıması kolay olsun. Çok sağlam olsun,çünkü hava yolu şirketleri eşyalarınıza çok da nazik davranmazlar.
6- Varsa bebeğin/çocuğun uyku arkadaşı.
Bu arkadaş çocuğunuza kendini evinde hissettireceğinden her yerde uyumasını kolaylaştırır. Böyle sıkı sıkı bağlandığı bir oyuncağı varsa ve siz onu almadan yola çıktıysanız vay halinize derim, başka da bir şey demem.
7- Ateş düşürücü ağrı kesici ilaç.
Buradan kutsal şurubun markasını da söylerdim ama ilaç olduğundan o riski alamam. Sizin kullanageldiğiniz ateş düşürücü-ağrı kesici ilacınız hangisiyse yanınıza alın. Yanınıza dediysem gerçekten yanınıza alın. El bagajınızda olsun. Çünkü çocuklar gerçekten sürprizlerle dolu evden gayet sağlıklı çıkan çocuk iki saat içinde hastalanıp ateşlenebiliyor. Seyahatlerde gerek hava değişimi gerek kalabalık ve mikroplu ortamlar nedeniyle daha da bu daha da sık oluyor. El bagajınızda çocuğunuz için şurup taşınmasına izin veriyor pek çok hava yolu şirketi. Aslında reçetenizi ibraz etmeniz gerekiyor bunun için. Ama reçete kuralından taviz verilmediğini şimdiye dek sadece İngiltere’de Londra dönüşünde gördüm.
8- Yeni oyuncaklar. 
Çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanlarına göre bir kaç yeni oyuncak almadan yola çıkmayın. Yeni olan oyuncakları ilk kez gördüklerinden keşfetmeleri ve ilgilerini üzerinde tutmaları bir kaç günü alıyor. Siz de rahat ediyorsunuz.
9- Hazır mama. 
Yanınıza aldığınız atıştırmalıklar bitti. Bebeğiniz/çocuğunuz acıktı. Zaten yabancı bir yerdesiniz, en yakın market nerede onu bile bilmiyorsunuz. Hemen bir restorana gidebilme durumunuz yok ve açlıktan huysuzlanmış ve hatta ağlayan bir bebeğiniz/çocuğunuz var diyelim. Bu durumda yanınızda bulunan, bildiğiniz bir marka ve çocuğunuzun sevdiği bir hazır mama hayat kurtarır.
10- Islak mendil ve eller için dezenfektan jel. 
Islak mendilin ne kadar çok alanda işe yarayan multifonksiyonel bir şey olduğuna inanamayacaksınız. Bizim rüzgardan kurutup parmaklara bağlamak suretiyle oyuncak yapmışlığımız bile var. Sadece çocuk için değil sizin için de çok işe yarayacak. Çocuklu olanların üstü başı, elleri daima yemek lekesi veya toz- çamur lekesi olma tehdidi altındadır. Eve dönüp çamaşır makinesine atana kadar size zaman kazandırır.
El dezenfektanları ise siz ne kadar engel olmaya çalışırsanız çalışın başta hava alanlarının tuvaletleri olmak üzere dikkatini çeken her yere ve her şeye dokunacak olan bebeğinizi/çocuğunuzun ellerini hemen ellerini sabun ve suyla yıkacak bir ortam bulana kadar dezenfekte etmenin ve bazı mikrobik hastalıklardan korumanın tek yolu bu jeller.
Benim olmazsa olmazım bunlar.
Peki sizin?

Çocukla Seyahatte Olmazsa Olmaz İlk 10 !” için 4 yorum

  1. “Geçenlerde konusu çocuklarla seyahat olan bir bloga rastladım. Biraz karıştırınca hem seyahat ettikleri yerlerin sayısından hem de çocuğun yaşından çocukla seyahatte daha yolun başında olduklarını anladım. ” sanırım bu bizizz 🙂 🙂 Emeğinize sağlık bir çırpıda okuduk. Blogunuza sıkı bir takipçi kazandınız. Sizden öğreneceğimiz daha çok şey var 🙂 Sevgiler…

    1. Evet sizsiniz 🙂 Ben de keyifle okudum sizin gezilerinizi. Henüz hepsini okuyamadım ama,okuyacağım.Farklı rotalar var ilgimi çeken. Ben de sizi takipteyim. Umarım birbirimize faydamız dokunur. Sevgiler:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir