Çocukla Seyahat Etmenin Avantajlarını Sıralıyorum

Gezmeyi seven insan çoktur. Sevmeyen azdır. Ben de sevenlerdenim, malum. Sağ olsun sevgili eşim de öyledir. Ben kendi çapımda Türkiye sınırları içinde ailemle çıktığım tatiller olsun, üniversite yıllarında gençlik kampları olsun pek çok yer gördüm. Sevgili eşim ise daha 18 yaşında interrail ile tüm Avrupa’yı kat etmiş biri!! Yaptığımız işler de seyahati hayatımızın bir parçası haline getirince, iki kişilik sırt çantalı seyahatlerle  başladığımız maceralarımız aramıza kızımız da katılınca iki sırt çantası, bir bavul bir de puset olarak devam ediyor. 4 yıldır bizim küçük hanımla ülke içi/ülke dışı pek çok yere, genellikle uçakla ama otobüs ve özel araç da dahil olmak üzere çeşitli taşıt araçlarıyla yaptığımız seyahatler sonrası bir takım tecrübeler edindik haliyle.

Çocukla seyahat etmenin pek çok farklı boyutu var. Çocukla seyahat denince genellikle zorluklarından bahsedilir, ki ben de öyle yapıyorum aslında çoğu zaman. Fazladan bavul taşımak, pek çok şeyi aynı anda düşünmek, hep planlı programlı yaşamak zorunda kalmak, her şeyi her ayrıntıyı önceden sezip, tahmin edip ona göre tedbirli olmak zorunda olmak, tüm bunlara rağmen sürprizlerle karşılaşmak ve bazen dımdızlak ortada kalmak…
Tüm bu dezavantajların yanında konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşalım bu kez de dedim ve çocukla seyahatin avantajları da var diye düşündüm. Çocukla seyahatin avantajları neler mi peki?
  • Her daim uyanık, hem daim tetikte olduğunuzdan aksayan bir işiniz olmuyor genellikle. Dikkatsizliğinizin ya da ihmalinizin bedelini ağır ödeyeceğinizden işleri oluruna bırakma lüksünüz yok. Her işiniz (genellikle) tıkır tıkır yürüyor. Otel rezervasyonunuz konfirme edilmiş, uçakta yerleriniz chek-in yapılmış, uçuş yemeğiniz ısmarlanmış, hatta gideceğiniz yerde ihtiyaç varsa taksi, otobüs vs. rezervasyonları yapılmış, biletler alınmış olur. Sürprizi minimuma indirirsiniz.
  • Seyahate önce kafaca hazırlık süreci, sonra biletler, oteller ön hazırlık süreci, sonra yolculuk günü, seyahatin kendisi, dönüşte işi – gücü, eşe dosta anlatması vs. derken bir kaç günlük bir gezi bile bir bakmışsın 10 gün 15 gün hem seni hem çocukları meşgul etmiş. Çocukla seyahat etmek, onları evde, semt parklarında oyalayıp büyütmeye çalışmaktan hem daha eğlenceli hem daha az bunaltıcı. Hem çocuklar hem de siz farklı yerler görmüş, ufkunuz açılmış olarak dönüyorsunuz.
  • Tablet, televizyon, telefon karşısında hem siz hem de çocuğunuz daha az vakit geçirmiş oluyorsunuz. Bir nevi ekran detoksu.
  • Çocuğuna hiç bir bütünleşik bilmem ne eğitiminin, montessorilerin, süper donanımlı ana okullarının bile veremeyeceği vizyonu katıyorsunuz. Beynine hiç bir eğitim yöntemi ile yapamayacağınız kadar kıvrım ekliyor, beynini geliştiriyorsunuz.
  • Eğer hatırlayabileceği yaşlardaysa hiç unutmayacağı, yıllarca arkadaşlarına anlatacağı çok güzel anıları oluyor.
  • Çocuğunuzla doyasıya vakit geçiriyorsunuz. Çalışan bir anneyseniz eğer, çocuğu sabah kreşe bırakıp, akşam alırsınız. Eve geldikten sonra da yemekti, banyoydu, uykuydu derken eğer çocuğunuza bir kitap okuyacak kadar vaktiniz ve enerjiniz olursa şanslısınız. Ev hanımıysanız da ev işlerinden vakit bulup çocukla ilgilenmeniz zor oluyor biliyorum. En iyi ihtimalle yorgun oluyorsunuz değil mi? İşte, seyahatler çocuğunuzla 7/24 vakit geçirmeniz için bulunmaz fırsat oluyor. Çocuğunuzu tanıyorsunuz, o sizi tanıyor. İş ve ev sorumlulukları ve görevleri ardınızda kaldığından kafa rahat, çok daha verimli çok daha güzel vakit geçirmek mümkün oluyor.
  • Evet, seyahatlerde ve/veya sonrasında çocuklar siz her ne kadar önlem almaya ve engellemeye çalışsanız da genellikle hasta oluyorlar bunu kabul ediyorum. Ama bu da çocuğunuzun bağışıklığının daha erken yaşlarda güçlenmesini, yola ve değişik hava şartlarına ilerleyen yaşlarda daha kolay alışmasını sağlıyor.
  • Çocuklar düzen sever, malum. Hiç bir yerde evlerinde oldukları kadar rahat edemezler, neresi olursa olsun. Seyahatlerde girdiğiniz ve yaşamak zorunda olduğunuz farklı ortamlar (siz ona en azından minimum düzeni sağladığınızda) O’nun da değişen şartlara uyum sağlayabilme özelliğini geliştiriyor. Uyku arkadaşı yanındaysa hangi yatakta uyuduğu önemli olmayabiliyor örneğin.
  • Çocuklarınız küçük yaşlarda siz nereye karar verirseniz oraya sizinle geliyorlar. Ömürlerinde bunu kaç yıl yapabilirsiniz bir düşünün? En iyi ihtimalle 18 diyelim. O kadar da sürmez ya, neyse. Birlikte çıktığınız seyahatler ilerdeki yıllar için paha biçilmez anılar olur. Bir daha asla geri getiremeyeceğiniz yılları güzel anılarla birlikte yaşamış olursunuz.
Çocuklarla seyahatin bu kadar avantajı yanında azıcık da yorgunluğu olsun, çok mu? Katlanıverin bir zahmet. Vakit kaybetmeyin, ertelemeyin, ”çocuklar bir büyüsün hele” demeyin. İmkanlarınız çerçevesinde onlarla seyahat etmenin yollarını arayın. Derim ben.
Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir