Cinsiyetçi Oyuncak Yaklaşımı

Yine beni sonunda çileden çıkaran bir konuyu daha gündeme taşıyorum : click Cinsiyetçi oyuncaklar!!
Yılbaşı bahane olsun, sevdiklerime küçük birer hediye alayım dedim. Bizim küçük hatun için Büyük AVM lerden birinde oyuncakçıya girdim. Fazla vaktim yoktu, raflara hızlıca bakarken gözüme oyuncak vileda seti çarptı!! where to buy modafinil from ”oyuncak” vileda seti!!  (Vileda aslında bir marka biliyorum, tamam. Ama işte, viledalamak, ciflemek diye bir şey var yani.

Hukukta bir tanımı vardı aslında markaların bu şekilde kullanılagelmesinin ama hatırlayamadım şimdi. Neyse, anlatabildim umarım? ) Gözlerime inanamadım. Üzerinde de gözleri mutluluktan ışıl ışıl ağzı kulaklarında mutlu mesut yerleri viledalayan 4-5 yaşlarında bir kız çocuğu fotoğrafı var. Sinirlendim tabii, bir la havle çektim ama çok da üzerinde duramadım, acelem vardı. Bir kaç gün sonra bizim kızı hava muhalefeti nedeniyle açık havada gezmeye, parka çıkaramayınca evin 150 metre ötesindeki alışveriş merkezinde şöyle dolaştırayım dedim. Kendisi tabii ilk istikamet olarak oyuncakçıya daldı. Vaktimiz de bol, doya doya baksın dedim. Benim kız bir yandan ben bir yandan oyuncakları keşfe başladık. O oyuncakların dehlizlerinde kaybolurken ben de geçen gün gözüme çarpan oyuncak viledaların yanında oyuncak ütü ve oyuncak elektrik süpürgesi de görünce çileden çıktım!! Yazarken şu an yine çileden çıkıyorum!!
Küçük çocukların anne ve babalarının davranışlarını taklit ettikleri, başka bir deyişle onları modelledikleri bir gerçek. Bunu biliyoruz. Annesini yerleri viledalarken sık sık gören bir çocuk bunu taklit etmek isteyecektir muhakkak. Gerçek vileda seti ile oynamasına izin vermeyecek olan anne de koşa koşa gidip oyuncak vileda seti, ütü yaparken gördüğü annesini taklit etmeye çalışan çocuğa oyuncak ütü, aynı şekilde yine oyuncak elektrik süpürgesi mi alıyor?
Hadi alıyor diyelim. O zaman neden bu oyuncak temizlik alet ve edavatları hep pembe renkte ve oyuncak mağazalarında kız çocuk oyuncakları için ayrılmış bölümlerde satılıyor?
Annesini yerleri viledalarken, ütü yaparken ya da elektrik süpürgesi ile evi süpürürken gören çocuklar sadece kızlar mı? Sadece kızlar mı annelerinin bu davranışlarını taklit etmeye çalışıyor?
Hiç sanmıyorum. Bizim evde de anne ve babasını taklit etmeyi çok seven ve hatta annesi ne yapıyorsa onu yapmaya çalışan bir kız çocuğu var. Evet, O da benim gibi elektrik süpürgesi ile evi süpürmek istiyor, doğru. Ama beni araba kullanırken sık sık gördüğü için araba kullanmak da istiyor. Babasını traş olurken gördüğü için traş olmak istiyor. Yani bu taklit konusunun cinsiyeti yok!!
Oyuncakçıya gittiğinde oyuncak ütü isteyen oğlan çocuğuna bunu alan kaç ebeveyn var acaba? Gerçekten merak ediyorum. ” Ne işin olur oğlum senin oyuncak ütüyle, viledayla” tepkisini vereceklerin çoğunlukta olacağına eminim.
Oysa ütü de, viledalamak işi de, evi elektrik süpürgesi ile süpürmek işi de pek ala cinsiyetsiz işler. Çünkü o işler http://peanutbutterplayers.com/beauty-and-the-beast-sumfun-2015/wppaspec/oc1/sd/ab21/pt329 ”ev işi” adı üstünde. Ev de yaşayanlar kimse onlar yapacak. Pekala erkekler de yapabilir, yapıyor ve hatta yapmalılar da.
Oyuncak mağazalarının erkek çocuk oyuncakları satılan bölümünde mavi(!) renkte oyuncak ütü, mavi oyuncak çamaşır makinesi ve benzeri oyuncaklar da görebilseydim eğer tepkim bu kadar şiddetli olmazdı kesinlikle.
Tamam kapitalist düzen. Oyuncak üreticisi firmalardan toplumun ahlaki değerlerine göre, ya da toplumsal cinsiyet yaklaşımı benimsemeden objektif ve erdemli üretimler yapıp halka onları arz etmelerini beklemek çok çok ileri bir medeniyet düzeyinde, hayal olur. Özellikle de bir iktisatçı olarak bu gerçeği görmezden gelemem: arz -talep mekanizması. Çocuklar ve dolayısıyla ebeveynler talep ediyor, firmalar üretip arz ediyor.
Madem işin arz kısmına müdahale edemiyoruz o zaman talep yaratmayalım sevgili anne babalar!!
Kadına şiddetin her türlüsünün maalesef en uç noktalarında yaşandığı ülkemizde bilinçli ebeveynler olarak bu dönen çarka biz de uymayalım.
Bize ve çocuğumuza dayatılan rollerin farkında olalım. Çocuklarımız ne ile oynamak istiyorsa onunla oynasın. İlla ki de oyuncak ütü üretilecekse mavisi de üretilsin. Ve hatta neden mavi olsun? Mavi erkek, pembe kız rengi diye kim kanun koydu? Sarı olsun yeşil olsun… Oyuncakçılarda neden kız oyuncakları-erkek oyuncakları bölümü diye ayrım var? Karışık dursun oyuncaklar. Hangisini beğenirlerse onu alsınlar. Ben hiç karışmıyorum bizim kıza iki tarafta da istediği kadar vakit geçiriyor.
Benim kızım var ama oyuncak bebeğinden çok oyuncak arabası var.
Sizin oğlunuzda bebekler ile oynamayı seviyor belki?
Kızınız arabalar ile oynuyor, oğlunuz bebekler ile oynuyor diye cinsel eğilimleri değişmez merak etmeyin. O konu bambaşka bir konu ve zannedilenden çok daha farklı değişkenler etkiliyor bu yönelimleri. Oyuncak arabalar, oyuncak bebekler, pembe ütüler değil!!
Bilmem anlatabiliyor muyum?
Çok sinirlendim çok!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir