Bebek ve Çocuklarla Araba Yolculuğu Nasıl Yapılır?

Kızımın doğumundan bu güne kadar sayısız kez uzun veya kısa araba yolculuğu yapmış, (üstelik buna uzun yol otobüs yolculuğu da dahil) an itibari ile 3,5 yaşında bir bebesi olan bir ana olarak ahkam kesebileceğim bir konu ile daha karşınızdayım sevgili izleyenler.
Yine bir yurt içi araba yolculuğunun ardından yazıyorum bu satırları. Bugün sıcağı sıcağına yazmak istedim çünkü bizim kızın doğumundan bu güne kadar geçen sürede geldiğimiz nokta gerçekten göz yaşartıcı. Bugün yaklaşık 6 saat süren seyahatimiz boyunca bu konuyu düşündüm hep. Sanıyorum 3 yaş eşiği gerçekten de önemli bir eşik. Her şey eskisine nazaran çok çok daha kolay olmaya başlıyor!! Müjde yeni anneler!! Tünelin ucunda ışık var, bizzat ben gördüm ışığı. Azıcık sabır sadece.

Kızımızla ilk seyahatimiz yurt içi memleket seyahatimizdi. Tam da o sıra arabamızı sattığımız yeni arabamızı henüz almadığımız bir dönemdeydik. Bir akşam eşimle ” araba olsaydı şimdi atlayıp memlekete giderdik” diye konuşurken ben ” gidelim neden gitmiyoruz ki?” deyiverdim. Arabamız yoktu, uçak bileti için de geç kalmıştık. ”O zaman otobüsle gidelim hem de bu akşam’‘ dedim. Nasıl olur? olur mu olmaz mı? derken, ”Eskiden uçak mı vardı? Şuradan hemen otobüse biner (evimiz otobüs terminaline yakındı)memleketimizin mis gibi havasına sabah iniveriririz, bebek zaten gece uyuyor ”dedim. Zaten henüz 3 aylıktı. Emziriyordum, altını temizliyordum, gece uyuyordu. Gece uykusuzluklarının henüz tam anlamıyla başlamadığı benim de tatlı tatlı ” Ahhh!! Ahhh!! Tam 3 aydır 4 saat üst üste kesintisiz uyumadım”  diye dert yandığım dönemlerdi. 3 ay nedir ki?? 3 aydan dert yanarken tam tamına iki buçuk yıla uzamıştı bu uykusuzluk maceramız oysa ki .
Velhasılı, biz minik bebemizin tam derin uykuya geçiş saati olan gece 11’e otobüs biletlerimizi aldık. Bebemizin araba koltuğunu (hani bir yaşına kadar arabalarda kullanılabilenlerden. Ana kucağı da diyorlar adına) bilumum ihtiyaçlarını ve pek tabii ki önümüzdeki iki yıl boyunca mütemmim cüzüm olacak emzirme önlüğümü aldık ve yola koyulduk. Tam da tahmin ettiğimiz ve umduğumuz gibi geçti otobüs yolculuğumuz. Bir iki mızırdanma ve emzirme ile sorunsuz atlattık. Bu seyahatimiz için vereceğim tüyo şu olur: öncelikle bebeğiniz varsa illaki de özel otomobil veya uçakla seyahat edeceksiniz diye bir kaide yok. Bebeğinizi iyi tanıyıp talep ettiklerini karşıladığınız sürece gördüğünüz gibi şehirler arası uzun ve gece otobüs yolculuğu da mümkün. Hatta biz dönüşü bile otobüs ile yaptık. Dönüş için tek yaşadığım sorun terlemek oldu. Belki havanın daha da ısındığı bir döneme denk geldiğinden, belki otobüsün kaloriferinden, belki emzirmekten… Artık neyse bilemiyorum ama emziren anneler bilir; emzirmek zaten insanı terleten ve yoran bir şey. Enerji harcıyorsunuz sonuçta. Yani demem o ki: giyiminizi ona göre hazırlayın.
İlk uzun yolculuğunu şehirler arası otobüs ile yapmış olan sevgili kızımız kısa süre sonra uçak ile tanıştı ama konumuz araba yolculuğu. Uzun bir süre seyahatlerde uçağı tercih ettik. Bir sonraki araba yolculuğunda 7-8 saatlik bir yolculuğumuz oldu. Bizim kız artık 9 aylıktı. Bu yolculuğun çok kolay geçtiğini söyleyemeyeceğim. Çünkü hem ben henüz tecrübesizdim hem de bizim kız iyiden iyiye hareketlenmiş, çevresine karşı oldukça duyarlı hale gelmişti. Üstelik 2 yıl daha sürecek olan uykusuzluk serüvenine de başlamıştık. Bu da beni hem yorgun hem de tahammülsüz yapıyordu haliyle. Bu noktada ilk tavsiyem eğer imkanınız varsa bu yaşlardaki bebekle uzun araba yolculuğuna çıkmadan önce uykunuzu almış ve dinlenmiş olun. Tıpkı arabayı kullanacak olan kişinin olması gerektiği gibi. Siz de sürekli kıpır kıpır olan minik bebeğinizle hatırı sayılır bir performans sergileyeceksiniz yol boyunca.  Bu ön şartı eğer hallettiyseniz gerisi daha kolay olacak. Sadece ne zaman ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz hepsi bu. Şimdi gelelim bebek ve küçük çocuklarla araba yolculuğunu mümkün olan en sorunsuz şekilde nasıl geçirebilirsiniz? sorusunun yanıtına.
Her yaş gurubu bebek ve çocuklar için:
 • Bebek ve çocuğun hasta olmadığı, aşı olmadığı vb. günlük normali dışında bir durumda olmadığı bir zamanı seçin.
 • Yukarıdaki madde sizin için de geçerli.
 • Uykunuzu almaya, en olmadı dinlenmiş olmaya gayret edin.
 • Şehirler arası trafik yoğunluğunun çok olmasının muhtemel olduğu bayram tatili öncesi ve sonrası vb.  zamanlar dışında, örneğin bir gün önce veya bir gün sonra seyahat etmeye çalışın. Yoldaki kazalar, yol çalışmaları, trafik vb. durumlar yolculuğunuzun öngördüğünüzden daha uzun sürmesine neden olabilir. Siz de bebeğiniz/çocuğunuz da çok daha fazla yorulabilir.
 • Bebeklerle ve küçük çocuklarla hiç bir şey planladığınız gibi tıkır tıkır işlemez. Sürprizlere ve zaman sarkmalarına hazırlıklı ve tahammüllü olun.
 • Yanınıza fazladan bez, bir kaç kat giysi, çöp poşeti, atıştırmalık ve su alın.
 • Yeni bir oyuncak alın. Daha önce görmediği ve ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bir oyuncak olsun. Bu O’nu uzun süre oyalayabilir.
0-6 Aylık Bebekler: 
 • Araba koltuğunda uyutmaya ve oturmaya çalışın. Böylece hem bebek güvende olur, hem rahat olur hem de uyuması daha kolay olur.
 • Emziriyorsanız hiç bir talebini reddetmeyin. Süt emerken ağlayamaz ve mızırdanamaz unutmayın. Üstelik uyuya kalma ihtimali de hayli fazla.
 • En sevdiği ve en fazla oyalandığı oyuncağı ya da eşyayı muhakkak yanınıza alın.
 • Kendiniz için de yedek kıyafet almayı unutmayın. Bebeğiniz üzerinize kusabilir, üstünüz başınız çiş, kaka olabilir.
6 ay 2 yaş:
 • Bu zaman aralığı en zor zaman aralığı. 6 ay’dan 1 yaşına kadar oldukça hareketli ve etrafına duyarlı olduğu, oto koltuğunda oturmak/yatmak istemediği, emeklemek için ısrarla ağlayıp bağırıp çağırdığı çağlar. Eğer gece araba sürme konusunda sorununuz yoksa gece uykusuna denk getirin bence seyahati. Bizim gibi gece yolculuğu zor gelenlerdenseniz bu kez de gündüz en uzun uyuduğu öğlen uykusuna denk getirin. Uyutmak-uyku-ayılma derken 2 hatta 3 saati geçirirsiniz.
 • Sık sık emekleme için mola verin. Emeklemesi için ev gibi hijyenik bir ortam aramayın. Ben şehirler arası yolun kenarındaki süper market içinde bile emeklettim. Bu isteğini belli aralıklarla karşılamanız lazım. Aksi halde yolculuğun çekilmez olması işten bile değil. Tamam üstü başı kirleniyor, elleri simsiyah oluyor, kabul. Üstünü değiştirin, ellerini de yıkayın. Vardığınızda da banyo yaptırırsınız. Bu kadar ekstra zahmete değer inanın.
 • Stickerlar çok işe yaradı bizde. Arabanın camına yapıştırdık. Koltuklara yapıştırdık. Kitaplara defterlere yapıştırdık.
 • Yolda gördüğünüz her şey bir oyun malzemesi. Hatta şarkı uydurma malzemesi. Rüzgar gülleri bizim favorimizdi yakın zamana kadar. Gazgar gülü Gazgar gülü!! diye bir seferinde tam 3 saat kafamızı şişirmişti sağ olsun!
 • Değişik ve anlamsız seslerle uydurulan şarkılara bayılıyorlar. Hem bestekar hem güftekar olun. İçinizdeki sanatçı ışığını yakın!
 • Bir şeylerin, oyuncakların özellikle de anne’nin yüzünü herhangi bir örtü vb. şeylerle açıp kapatma oyununu dakikalarca oynayabiliyorlar.
 • Sevdiği yiyecek, içecek ve atıştırmalıklardan yanınızda can kurtaran olarak bulunmalı.
 • Araba tutması gibi bir durum başınıza gelebilir. Hazırlıklı olun. Daha önce olduysa da tekrar olabilir. Bebeğinizin/çocuğunuzun yaşına uygun olan ve doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları almayı unutmayın.
2-3 Yaş:
Bu yaş aralığında araba yolculuklarının çok daha kolaylaştığını söyleyebilirim. Tek sorun uzun süre araba koltuğunda oturmak istememesi. Bunu da sık sık teklif ettiğim atıştırmalıklar, boyama kitapları, anneanne, babaanne gibi sevdiği kişilerle yaptığımız telefon konuşmaları, yoldan geçen arabaların rengini bulmaca, radyodaki şarkılara yerimizden dans etmece gibi faaliyetlerle halletmeye çalışıyoruz.
Çok sıkışırsam sınırlı süreli olma kaydıyla tablet ya da telefondan öğretici nitelikli çizgi film videosu seyretmesine izin veriyorum.
Kızımın objektifinden…Kendisinin yol arkadaşları : ağaçkakanı ve civciği
Bu yaşlarda eğer bizim gibi sık sık seyahat eden bir aileyseniz araba, uçak, otobüs fark etmeksizin zaten yolculuk yapmaya alışık oluyorlar.
Bu yazıyı bugün yazmamın sebebi de bu zaten. 3 yıllık emeğimin ekmeğini yiyorum dostlar! Artık yolculuklar bizim için daha kolay.
Bitirmeden şunu da itiraf edeyim: uzun araba yolculuklarının en sevdiğim tarafı ne biliyor musunuz? Çocuğumla herhangi bir başka dış faktör olmadan, birbirimize bol bol dokunarak, konuşarak, oyun oynayarak vakit geçiriyor olmamız. Normalde durduğu yerde beş dakikadan fazla duramayan, dikkatini herhangi bir şeye uzun süre veremeyen bu kıpırdaklarla geçirdiğiniz çok güzel zamanlar aslında araba yolculukları. Ailecek baş başasınız.
Bir kaç yıl sonra ellerinde- tercihen kitapları(!), tabletleri, telefonları ile sizinle iki çift laf bile etmeyecekler zaten. Kıymetini bilin, bilelim.
Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir