Ankara’da Okyanus: Aqua Vega Akvaryum

Çocuklar ve bebekler erken uyanır. Bunu hepimiz biliyoruz, değil mi sevgili anne babalar? Tecrübe ile sabittir eminim. En iyi ihtimalle sabah sekiz civarı ayaklanır bu küçük cüceler. ”Bebekler ve çocuklar neden erken uyanır ? ”bu soruya uyku üzerine yazmak istediğim başka bir yazımda cevap vereceğimden konuyu hemen toparlıyorum: Ben de bir zamanlar çocuktum ve ben de sabahları erken uyanırdım. Hafta sonları bile. Biraz büyüyüp de ben uyanınca evde uyuyan herkesi de uyandırmadan kendi kendimi oyalayabileceğimi idrak ettiğim yıllarda sabahları televizyonda su altı belgeselleri izlerdim. Şaka yapmıyorum. Vallahi de belgesel izlerdim. TRT 2’de yayımlanırdı. Belgesel bitince bana üstün güçleri olan biri gibi gelen meşhur Ressam Amca’nın programı go to site Resim Sevinci ( Orjinal adı : ‘ buy modafinil uk review The Joy of Painting’ miş. Ressamın adı da buy accutane online india Bob Ross) başlardı. Deniz, okyanus, balıklar falan ilgimi hep çekmiştir. Dört yaşlarımda deniz ile ilk tanışmamda sevinç ve coşku ile verdiğim ”Çok suuu, Çok suuu!!!” tepkisi halen daha ailede anlatılır. Balığım hatta akvaryumum olsun istedim ama annem karşı çıktı tabii ki. Şimdi anne olunca hak da vermiyor değilim hani, akvaryumun tüm işleri O’na kalacaktı son tahlilde.

Benim gibi deniz, balık ve su altı canlıları konusunda ilgili ve meraklı ama bozkırın ortasında Ankara’da yaşayan biri için nimet sayılabilecek bir yer keşfettik geçen yaz. Ankara’da yaşayanlara, yolu Ankara’ya düşenlere ve bu konulara meraklı olanlarınıza şiddetle tavsiye ederim: Aqua Vega Akvaryum. 
Ankara’da Nata Vega Outlet adlı bir alışveriş merkezinin alt katında yer alıyor. Yurt dışındaki bazı şehirlerde çok güzel efsane akvaryumlar olduğunu duymuştum. Bu nedenle ”ne kadar güzel, ne kadar kapsamlı olabilir ki?” diye düşünüp biraz ön yargılı yaklaştığımı ve buraya gitmeyi pek de planlarıma dahil etmediğimi itiraf etmeliyim.
Ama bizim kız tam bir hayvan sever olduğundan ve sevdiği hayvanatların kapsamına bilumum balık, deniz canlısı ve hatta köpek balığı ve ahtapotlar da girdiğinden ve biz Temmuz sıcağında evde kavrulduğumuzdan fırsat bu fırsat gidelim, hem kız sevinçten çılgına dönsün hem de biz AVM ortamında biraz serinleyelim dedik.
Gittiğimizde hafta içi sabah saatleriydi. Akvaryum ile ilgilenen görevli işine geç kaldığı için kendisinin AVM’ye gelmesini yarım saatten fazla beklemek zorunda kaldık. Hadi biz neyse de ‘‘Akvaryuma gideceğiz bir sürü balık, köpek balığı, ahtapot göreceğiz’‘ diye şevklendirdiğimiz ikibuçuk yaşında ama hala iki yaş sendromunun ciddi şekilde etkisinde olan bir çocukla o yarım saat yarım yüzyıl gibi geldi. Bize çektirdikleri bu işkencenin bedeli olarak akvaryumu bize misafirleri olarak gezdirdiler sağ olsunlar ama o yarım saatin her hangi bir maddi karşılığı da yok yani. Neyse, bu küçük (!) aksaklık sonrasında akvaryumun girişinden itibaren sürekli vaovv!!! dediğimi hatırlıyorum. Gerçekten beklediğimden çok daha güzel, çok daha büyük ve kapsamlı. Bir akvaryum tünelinden geçiyorsunuz. Başınızın üzerinde, sağınızda solunuzda köpek balıkları var. Kocamanlar!! Üstelik bilgilendirme tabelalarında ”tüneli oluşturan camın içbükey olması nedeniyle canlılar gerçek boyutlarından daha küçük görünmektedir” yazıyordu!!
Yüzlerce çeşit balık ve muhteşem bir görsellik!! Yaz sıcağında harika bir deneyimdi. İşte bizden birkaç fotoğraf…
Bizim kız nasıl mı tepki verdi? Şöyle özetleyeyim: Aqua Vega’ya gidişimizin üzerinden üç ay geçmesine karşın gördüğü herkese ”beni akvaryuma götürer misin” diye soruyordu, hala da soruyor. Sayesinde o gün iki, emin değilim üç de olabilir, defa akvaryumu başından sonuna tekrar tekrar gezdik.
Biz geçen yıl gittiğimizde akvaryum ile ilgili objelerin satıldığı bir market vardı. Buradan hem hatıra olması için hem de eğer varsa evinizdeki akvaryumunuz için bir şeyler satın alabilirsiniz. Ama ‘dur çocuğum, hayır onu alamayız’ laflarını henüz anlamayan bir çocukla bu markete girmenizi pek önermem. Kırılıp dökülme riski yüksek hem de normale göre pahalı diyebileceğim objelerle dolu bu dükkan bu tip çocuklu aileler için bubi tuzağı bence!
İnternet sitelerinden yaptığım araştırmadan anladığım kadarıyla bu yıl Adrenalin Dünyası adında bir kısım daha eklenmiş. Vahşi canlılarla bol adrenalinli bir tur vadediyorlar anladığım kadarıyla. Adrenalinli işlerle başım hiç hoş değildir ama çok da merak ediyorum. Bu nedenle bu yaz da planlarımızda Aqu Vega Akvaryum var.
Bu akvaryumda sadece turistik gezi yapmıyorsunuz. Eğer isterseniz doğum günü evlilik teklifi gibi özel gün ve kutlamaları da organize ediyorlarmış. Enteresan bir fikir olabilir.
Türkiye’de ve hatta bozkırın ortasında böyle örnek olası bir turistik mekanın olması takdire şayan gerçekten.
Başka bir ülkede ve başka bir şehirde herhangi bir akvaryum gezmemiş biri olarak yapmış olduğum bu yorumla kendimi bağlamadığımı belirtirim yalnız. Şayet başka bir yerde bir akvaryum deneyimi yaşarsak konuyu izlenimlerime göre güncellerim  muhakkak.
O kadar belgesel izledim, ama yakından görmek başka. Gidin görün, çocuklarınız da su altını görerek öğrensin.
Şimdiki çocuklar şanslı.
E benim çocukluğumda Ankara’da akvaryum vardı da biz mi gitmedik?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir