Ankara’da Çocukla Nerelere Gidilir?

Ankara’da yaşıyorum biliyorsunuz. Burada doğdum, okudum, çalıştım, çalışıyorum, evlendim, anne oldum.
Uzun yıllar İstanbul’dan sonra gelen ikinci sıradaki şehirde yaşamanın ezikliğini içimde hep hissettim. Türkiye’nin kalbi İstanbul’da atıyordu ama ben Ankara’da yaşıyordum!! Her fırsatta İstanbul’da yaşayan anneannemgillere, teyzemgillere, dayımgillere giderdim. Ama zaman geçtikçe kendimi artık Ankara’lı gibi hissetmeye, Ankara’yı ve Ankara’lı olmayı sevmeye başladım.

Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerine gidiyorum, geziyorum, pek çok yere öykünüyorum, keşke burada yaşasam diyorum ama hiç bir yerde kendimi Ankara’daki gibi hissetmiyorum yani. Memleketim burası olmuş sanırım.
Bir şehirde doğup, büyümüş ve 34 yaşına gelmişseniz artık o şehri içselleştiriyorsunuz. Yani her şey bir yana, nereye nasıl gidilir, nereden ne alınır, aradığınızı nerede bulursunuz, nereler tehlikeli, nereler güvenli, nerelerde kazıklanırım, hangi semtin hatta hangi mahallenin sakini nasıldır bilmek güzel bir konfor.
34 yıllık Ankara’lı, 4 yıllık bir anne olarak Ankara’da nerelere gidilir? Bebekle çocukla neler yapılabilir? sorularına cevaben bir kaç satır karalamak istiyorum.
Ankara, ikinci en büyük şehrimiz malumunuz. Bu nedenle en az İstanbul kadar etkinlik ve aktivite bulmak mümkün burada da demek isterdim ama diyemeyeceğim maalesef. Ankara seçeneklerinizin çok bol olduğu bir şehir değil sayın seyirciler. Öncelikle bunu söyleyeyim. Hele de çocuklu iseniz biraz daha kısıtlı. Bunun bazı sebepleri var tabii. Birincisi İstanbul’un yaklaşık dörtte biri nüfusa sahip. İkincisi, sosyo-ekonomik gruplar bakımından İstanbul kadar  çeşitliliğe sahip değil. Lafı dolandırmayayım yahu, ”memur şehridir” Ankara. Öyle etkinliklere falan bütçeden fazla para ayıramaz. Önce zorunlu giderler. Olay budur.
Sonra, Ankara’nın iklim faktörünü görmezden gelemeyiz. 6 ay kış, 4 ay bahar, 2 ay yaz yaşanır
Ankara’da. O iki aylık yaz dışında da geceleri açık havada etkinlik düzenlemek çok mümkün değildir. Üşürsünüz ve hatta donarsınız.
Gelelim sadede: Bebeğim olduktan sonra Ankara’da nasıl vakit geçirdik peki biz?
Kendisi bir kış bebeği olduğundan ilk aylar evimizin etrafında geçti yaz gelene kadar. Ama ev gezmelerini affetmedik tabii, lütfen!
Güneş yüzünü göstermeye başladığı andan itibaren yürüyüşlere ve park gezilerine başladık. Ankara’da çocuk parkı sayısı çoktur. Daha düzenli ve bol arazili bir şehir olduğundan belki.
Parklar konusunda Kuğulu Parkı ( Kuğulu Park yazım için buraya bakabilirsiniz) birinci sıraya yazarım. Burası ailecek de keyifle vakit geçirilebilecek bir park. Her yaştan çocuğa hitap eden oyuncakları da var. Kuğular, gölet zaten hepsinin dikkatini çekiyor. Hafta sonları bazı etkinliklere de rastlamak mümkün. Açık hava gösterileri, kermesler gibi. Ama hafta sonu kalabalığını göze alacaksınız .
Seğmenler Parkı yine ailecek gidebileceğiniz, içinde göletleri, çocuk oyuncakları, büfeleri, yayılmalık geniş çim alanları olan bir park.
Sincan Evcil Hayvanlar Parkı (yazısı için buraya)  bahar ve yaz aylarında sık gittiğimiz bir park.
Göksu Parkı Eryaman semtinde özellikle yaz aylarında çevresinde lunaparklar, çarşılar kurulan güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer.
Gençlik Parkı bir zamanlar ailecek gidilebilecek güzel bir parktı ben çocukken ama en son ne zaman gittiğimi hatırlamıyorum bile. O kadar çok olmuş. Şu anki durumunu bilmiyorum ama Ankara’nın alameti farikalarından biridir bu park.
Ankara özellikle okul çağı çocuklarının ilgisini çekebilecek, mutlaka görmesi gereken müzeleri de barındırır. İlk Meclis, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi bunlardan bazıları.
Ve tabii ki Anıtkabir. Tutun elinden çocuğunuzu götürün.
Buralar dışında Ankara biliyorsunuz alışveriş merkezleri ile ünlü bir ilimiz. İl sınırları içinde kaç AVM var inanın bilmiyorum. 2016 yıl sonu itibariyle 33 olduğunu okumuştum bir yerlerde. Ankara’da neden bu kadar çok AVM var? Nedenini çözdüm aslında. Özellikle soğuk ülkelerde kapalı mekanlar sosyalleşmek için gerekli. Kiev‘de yer altındakurulmuş çok katlı AVM’ler vardı örneğin. Riga‘da evimizin hemen yakınındaki devasa AVM’de çok vakit geçirmiştik.
Nata Vega Outlet AVM bünyesindeki Aqua Vega Akvaryum ( akvaryum gezimizi merak edenler buraya bakabilir) her yaştan çocuğun ve büyüğün ilgisini çekebilecek bir akvaryum. Biz çok etkilenmiştik. Özelikle köpek balıklarına hayran kaldık.
Kış aylarında Ankara’da çocukla AVM’ler dışında gidebileceğiniz pek bir yer yok maalesef. Ama işin güzel tarafı şu:  Bu AVM’ler haftanın belli günlerinde özellikle de hafta sonlarında çeşitli etkinlikler, atölyeler ve gösteriler düzenliyorlar. Gordion AVM bu konuda oldukça iyi örneğin.
Başkent Tiyatrolarının çocuk oyunlarının ilanlarına rastlıyorum son zamanlarda. Fiyatları da oldukça uygun. Henüz Ankara’da tiyatroya gitmedik bizim kızla ama, aklımda. Babam ben küçükken beni her pazar çocuk tiyatrosuna götürürdü. Canım babam!
Yeme-içme mekanları arasında çocuk dostu yerlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu konuda çok çok iyi mekanlar var. Ancak bazıları restoranlar adlarına ve şalarına yakışmayacak kadar kötü bu konuda. Bizim favorimiz Ümitköy Luppa. Farklı yaş gruplarına hitap eden iki ayrı oyun alanı var. İki oyun ablası var onları gözetleyen. Bu da yetmezmiş gibi oturduğunuz masaya tablet getiriyorlar, canlı olarak izliyorsunuz yavrunuzu.
Ankara’da çocuk etkinlikleri, tiyatrolar, gösteriler, hatta AVM etkinlikleri de dahil olmak üzere pek çok etkinliğin derlendiği etkinankara.com (burası) benim takip ettiğim bir site. Daha fazlası için buraya da göz atabilirsiniz.
Aklıma bir çırpıda gelenler şimdilik bunlar. Gidip gördükçe, tecrübe ettikçe yine yazacağım.
Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir